English            
 انتخاب وب سایت
 
سال تاسیس  گروه تربیت بدنی عمومی :  1364

سال تاسیس  گروه تربیت بدنی تخصصی :  1383


تاریخچه

گروه تربیت بدنی عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری از مهر ماه 1364 با پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی مختلف فعالیت خود را آغاز نمود. گروه تربیت بدنی تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری نیز از مهر ماه 1384 با پذیرش  دانشجو کاردانی پیوسته، از مهر ماه 1388 با پذیرش  دانشجو کارشناسی ناپیوسته و از مهر ماه 1393 با پذیرش  دانشجو کارشناسی ارشد فعالیت خود را آغاز نمود.

 
معرفی رشته تربیت بدنی

رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از شاخه های علوم انسانی است که از جهات مختلف با علوم پایه و علوم تندرستی پیوند دارد. در واقع تربیت بدنی یک رشته تحصیلی میان رشته‌ای است که از علوم مختلف برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان استفاده می‌کند. این رشته در نظام جمهوری اسلامی ایران از جایگاه و منزلت ویژه‌ای برخوردار است. دامنه فعالیت و کارآیی تربیت بدنی و علوم ورزشی در امر آموزش و پرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار وسیع و گسترده است به‌طوری که تمام گروه‌های سنی را، از پیش از تولد تا دوره سالخوردگی و کهولت در بر می‌گیرد. رشته تربیت بدنی از یک سو مشتمل بر یکسری رشته‌های پایه پزشکی می‌باشد تا جایی که فارغ التحصیلان آن تا حد یک پزشکیار با جسم انسان آشنا می‌شوند و از سوی دیگر بخشی از دروس این رشته شامل علوم تربیتی است تا دانشجویان این رشته با تنش و واکنش انسان‌ها آشنا شوند و بتوانند به عنوان یک مربی با ورزشکاران یا دانش آموزان به درستی برخورد کنند. و بالاخره یک بعد این رشته شامل علوم ورزشی می‌شود یعنی دانشجویان، علوم ورزشی را به صورت علمی و عملی آموزش می بینند تا بتوانند در رشته‌های مختلف ورزشی مهارت داشته باشند. با عانایت به این مهم و به‌منظور تحقق بخشیدن به بند سه از اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی تربیت بدنی نیروی انسانی متعهد و متخصص در این رشته ضروری است.

 
توانایی‌های مورد نیاز دانشجویان رشته تربیت‌بدنی

دانشجوی این رشته باید از کودکی ورزشکار باشد. چون یکسری از مهارت‌های پایه‌ای را مثل ژیمناستیک، دومیدانی و رشته‌های ورزشی دیگری که نیاز به هماهنگی کامل عصب و عضله دارد، نمی‌توان در بزرگسالی فراگرفت. در ضمن افرادی که از کودکی به ورزش می‌پردازند، انگیزه بیشتری برای فراگیری مطالب علمی و عملی از خود نشان می‌دهند.
گفتنی است که قد آقایان داوطلب رشته تربیت بدنی باید حداقل 165 سانتی‌متر و خانم‌ها 158 سانتی متر باشد(قهرمانان تیم ملی از شرط یاد شده مستثنی هستند.)

 

برخی از مراکز جذب فارغ‌التحصیلان تربیت بدنی 

1.       تربیت بدنی و ورزش مدارس آموزش و پرورش

2.       تربیت بدنی ادارات آموزش و پرورش

3.       وزارت ورزش و جوانان

4.       بخش تربیت بدنی و ورزش سایر مراکز دولتی و خصوصی، ادارات و وزارتخانه‌ها

5.       بخش تربیت بدنی و ورزش شهرداری‌ها

6.       کمیته ملی المپیک

7.       فدراسیون‌های ورزشی

8.       هیأت‌های ورزشی

9.       باشگاه‌های فرهنگی ورزشی

10.   مربیگری در ورزش

11.   داوری مسابقات ورزشی

12.   عضویت در هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور

13.   مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه‌های تربیت بدنی و ورزش

 
امکانات و تجهیزات تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری
این امکانات و تجهیزات بشرح جدول ذیل جهت استفاده دانشجویان عزیز موجود می باشد: 

ردیف

امکانات

تجهیزات

 

1

سالن چند منظوره

(2 سالن)

زمین فوتسال، والیبال، بسکتبال، هندبال، سکوی تماشاگر، اسکوربورد دیجیتال، دروازه فوتسال و هندبال، تخته بسکتبال، تور  و  پایه والیبال

 

2

سالن بدمینتون

دو زمین استاندارد، 4پایه، تور، راکت و توپ بدمینتون

 

 

3

 

 

سالن کشتی و ژیمناستیک

تشک کشتی قانونی، پارالل، چوب موازنه مسابقه ای و آموزشی،  خرک حلقه،پیش تخته،  تشک پرش ارتفاع،  میله پرش ارتفاع، تشک ژیمناستیک، تشک ایمنی،  نردبان سوئدی،  تاتامی تکواندو قانونی

 

4

سالن تنیس روی میز

 میز تنیس متحرک ،توپ و راکت

 

5

 

 سالن بدنسازی

وسایل کششی، تردمیل، میل باستانی،  اسکی فضایی، قایق پاروئی، دوچرخه ثابت(2عدد)، دستگاه دراز و نشست، سونا خشک ، دمبل، تخته شنا، میله هانتر ، سنگ هانتر ، دستگاه بدنسازی چند منظوره ، دوچرخه کورسی پزو (5عدد)

 

6

اتاق شطرنج

(2 اتاق)

میزهای شطرنج ، ساعت ، صفحه، مهره استاندارد مسابقه، مهره مغناطیسی و صفحه مخصوص